(85) 661 32 29
  (85) 661 32 27

Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań 2018

W dniach 30 września – 6 października br. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu odbył się IV Centralny Zlot Klas Mundurowych. W zlocie wzięło udział 16 drużyn wyłonionych w eliminacjach wojewódzkich. Województwo Podlaskie reprezentowali uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego  im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz zrealizowane jest przez 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej, 23 Pułk Artylerii i 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz jednostki wspierające.

Celem IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych było wyłonienie najlepiej wyszkolonej szkoły prowadzącej klasy mundurowe w Polsce, współzawodnictwo i rywalizacja sportowa oraz kształtowanie u młodzieży umiejętności i cech charakteru niezbędnych do współdziałania w zespole, sprawdzenie umiejętności nabytych przez uczniów w trakcie prowadzonych szkoleń i nauki w szkołach. Spotkanie było także okazją do zapoznania młodzieży szkolnej z historią i tradycjami wojsk pancernych, historią okresu II wojny światowej rozgrywającej się w rejonie powiatu żagańskiego oraz integracja uczniów z klas mundurowych.

Uczniowie zmagali się w konkurencjach w ramach marszobiegu z zadaniami do wykonania na punktach kontrolnych, tj. przenoszeniem skrzynek z amunicją, ewakuacją rannych, strzelaniem z broni pneumatycznej, rzutem granatem na odległość oraz przepychaniem samochodu terenowo-osobowego. Ponadto, wzieli udział w konkurencjach strzeleckich z kbks oraz broni pneumatycznej „krótkiej”. Osobno oceniana była autoprezentacja szkoły w ramach konkursu musztry i piosenki marszowej oraz prezentacja szkoły. Uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku zdobyli XIII miejsce w rywalizacji sportowo – obronnej oraz III miejsce w pokazie musztry, piosence marszowej i prezentacji artystycznej.

Galeria

Źródło: http://www.wojsko-polskie.pl/pl/pages/iv-centralny-zlot-klas-mundurowych-s/

Blog Attachment
Facebook